enriquedel343 enriquedel343
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

Scarlett bought 9 chicken wings for $3. What was the cost of the wings in wings per dollar? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 17-05-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

To find how much you can get for one dollar, you have to divide 9 by 3. If you have to find how many units can you get for one dollar, (you need to divide the larger number by the smaller)

Divide 9 by 3.

9/3=3

So, with $1, you can get 3 chicken wings.

Answer Link

Otras preguntas

Why don't the noble gases form compounds readily? A.they have empty outer energy levels B.they have no electrons C.they have seen electron in the outer energy l
The combined volume of two identical cubes is 250 cubic centimeters. what is the measure of one cubes edge?
what is the rate of change for 2y+3=3x
Faye and Andrew have written down the same negative number. Faye squares the number then multiplies by 2 and adds 4. Andrew multiples the number by 21 then subt
x^{2} +16xy+63y ^{2}
$36 for 4 baseball hats; $56 for 7 baseball hats
Complete the following analogy: Fort Sumter : The American Civil War :: ______ : _____ A. The finish line; a NASCAR race B. A house; a wall C. A tree; a branch
completely factor 3m^3+5m^2-12m-20
The first European colony in America to win independence was.
is 4/8 equivalent to 1/2?