JadaWorld21 JadaWorld21
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 24 bottles of water cost $6. Which expression shows how to find the cost 10 bottles of water.

Respuesta :

MeliodasWrath
MeliodasWrath MeliodasWrath
  • 20-05-2020

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

Okay so this is just unit pricing I believe.  First we take a look at the info we have.

24 bottles cost $6

We want 10

So what is 24 divided by 6?

Once you have that, it is the unit price.

Since 4 x 6 is 24, what would you use to find 10?

And thats how you find your answer!  Hope this helped.

Have a great day ad stay healthy.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER, I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
what times what equals 10384472
How many liters of  C6H12O6(s) + 6O2(g) --> 6H2O(g) + 6CO2(g) How many liters of CO2 are produced when you start with 13.2 grams of glucose (C6H12O6) in exce
The part of the peripheral nervous system that controls glandular activity and the muscles of internal organs is called the
Which of the following do artists manipulate when using atmospheric perspective? Select all that apply. A Hue B Horizon C Value D Focus
2/3x-½=x+7/6 Explain with steps that are ez for my brain to process
A source of energy that also serves as a carrier for certain vitamins is:
Which system of equation has the same solution as the system below ? 2x+2y=16 3x-y=4
how does the size of a nanoparticle compare with the size of an atom?
Using a Punnett square An explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.