abbydoesit69 abbydoesit69
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

lainey bought a set of 15 makers for $6 what is the cost of 1 marker

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-06-2020

Answer:

Each marker costs $.40 or 40 cents

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of markers

$6.00 /15

.40

Each marker costs $.40 or 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPP PLSSSSS!!! ILL GIVE BRAINLIEST IF ITS RIGHT
Complete the following problem. A backpacker hiked 7/8 of a mile the first hour, 3/4 of a mile the second hour and 2/3 of a mile the third hour. How far did he
[tex]8-4x\sqrt{4}[/tex]
the underlined word. 1. Some say he impaled 40,000 people. Others say it was closer to 100,000. In any case, he condemned a staggering number of people to this
Select all the numbers that belong to the special sequence of square numbers. 50 81 181 169 150
One thing that a college might look at when considering accepting a new student is: a) their GPA b) job application c) career action plan Pretty sure its A bu
What is the primary employment in Alaska? A: manufacturing B: military C: Mining D: government
what is the writer's jurnal about?​
Seventh grade 3.3 Write an equivalent ratio con Find the number that makes the ratio equivalent to 6:10. 42: Submit
If you blow across the open end of a soda bottle and produce a tone of 250 Hz, what will be the frequency of the next harmonic heard if you blow much harder? __