wpapalme
wpapalme wpapalme
  • 18-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy?
12 tins of fish at K7.80 or 6 tins of fish at K4.20?​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-06-2020

Divide price by quantity of each and compare:

7.80 / 12 = o.65 per tin

4.20 / 6 = 0.70 per tin

12 for 7.80 is less per tin, so is the Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is a close approximation of the circumference of a cake pan that is 9 inches across at its widest spot ? A) 14.2 inches B) 21.7 inches C) 28.3 inches D) 6
Simplify this expression: x^2+6x+5/x^2-25
A 10-meter long ramp has a mechanical advantage of 5. What is the height of the ramp?
Marisol is painting on a piece of canvas that has an area of 180 square inches. The length of the painting is 11/4 times the width. What are the dimensions?
The sum of the squares of two consecutive negative integers is 61. Find the smaller of the two integers
Which of the following is not a plant adaptation to cold? a. a waxy cuticle on the leaves b. rhizoids c. woody trunks d. seeds
A 10-meter long ramp has a mechanical advantage of 5. What is the height of the ramp?
The world's fastest insect is the dragonfly,which can fly upto 36 miles per hour.At this rate,how long would t take a dragonfly to travel 54 miles?
If a² = 12, then a4 =
A(n) _________________________ air mass can bring thunderstorms to the United States in summer. 1.maritime polar 2.maritime tropical 3.continental tropical