JayPezz5023 JayPezz5023
  • 19-06-2020
  • Mathematics
contestada

Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price

Respuesta :

nuhulawal20
nuhulawal20 nuhulawal20
  • 20-06-2020

Answer: Unit price = 0.2 per ounce

Step-by-step explanation:

What we were given;

Product price = $4

Quantity of product = 20 ounce

To get the unit price of the strawberry jam,

We simply devide the product price by the quantity of the product

Therefore;

Unit price = 4 / 20

Unit price = 0.2 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

How do you find displacement in a velocity vs time graph ?
What is the 15% service tip on a $25.50 dinner in a restraunt
Evaluate (f-g)(3t) for f(x)=x²+1 and g(x)=x-4
The sum of two consecutive whole numbers is 57. What are the two numbers? Let n represent the first number. Then n+1 is the next consecutive whole number.
A cube-shape shipping crate has a volume of 27 cubic feet.what are the dimensions of the crate?
What does energy flow mean for science? 15 points if answered.
1756,598 in expanded form
9/10+9/10 must be in a form of a reduced proper fraction or mixed number
Who were the Republicans? What caused their formation? Which groups composed this party, and what was the party's platform?
Why was the Irrigation system so important???????please help if u know