sanmadiscom sanmadiscom
  • 16-07-2020
  • Mathematics
contestada

rice that costs $480 which is for 8 members is used 20 days. What is the cost of rice which is required for 12 members for 15 days?

Respuesta :

sosofunnylol sosofunnylol
  • 29-07-2020

Answer:

$540

Step-by-step explanation:

1 member 1 day :$480/80/20 = $3

12 members 15 day = $3 * 12 * 15 = $540

Hope this helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

STOICHIOMETRY HELP PLEASE!!! 50 POINTS!!!
Which two cell parts are most likely found in both types of plant cells and animal cells?
What is nick’s reaction to gatsby’s story? what makes nick suspect that gatsby is lying about his past?
Dr. lorraine also explains to mr. volpe that h. pylori impairs the normal buffering effect in his duodenum. what does she mean by the “buffering effect?” how do
Why did republicans support the french revolution?
Hey guys I really need help in math helpppp
Radiation, Chemical Agents, and Viruses can cause what
An exercise class had 20 people. If each person produced 2,200 BTUs of body heat during the class and the room is 30 ft × 40 ft × 15 ft, how many BTUs per cubic
Convert the decimal expansion 0.291666... to a fraction.
It is only by risking our persons from one hour to another that we live at all. --william james what does this mean