Hannahthienhailey
Hannahthienhailey Hannahthienhailey
  • 17-07-2020
  • Mathematics
contestada

can someone help me to achhieve this

can someone help me to achhieve this class=

Respuesta :

Alfpfeu
Alfpfeu Alfpfeu
  • 17-07-2020

Answer:

2c + 4 = 16

Step-by-step explanation:

Hello,

each student is given $16

this covers of 2 meals plus $4 for snacks so we can write

c being the cost of 1 meal

2 meals cost 2*c=2c

we need to add 4

and it comes 16 so

2c + 4 = 16

hope this helps

Answer Link
jaylin222383
jaylin222383 jaylin222383
  • 17-07-2020

Answer:

2c+4=16

Step-by-step explanation:

4 dollars for snacks

2 meals (c= meals)

and 16 dollars in total

Answer Link

Otras preguntas

Plzz help me figure this one out USE EXPLANATION
The last step in ratifying an amendment to the U.S. Constitution requires A. a majority in a popular election vote in favor of the amendment B. three-fourths of
Which stamens about subjective ideas are true
15 pts!!!! plzzzz Help When U read this!!!!!or else!!!!!Consider the following equation.
If the length of a diagonal of a square is 18, find the perimeter of the square.
3 things that will impact growth of healthcare employment
In which way are interest groups most likely to influence decisions of the supreme court?
The theoretical yield of ammonia in an industrial synthesis was 550 kg, but only 480 kg was obtained. What was the percentage yield of the reaction?
Consider ratios: financial information is presented below: find gross profit. operating expenses $ 45,000 sales returns and allowances $ 13,000 sales discounts
Both the house of representatives and the senate are divided up into _____ to make them more efficient.