mathmathmath658 mathmathmath658
  • 18-07-2020
  • Business
contestada

When 20,000 units are​ produced, variable costs are $ 8.00 per unit.​ Therefore, when 10,000 units are produced​ ________.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 21-07-2020

Answer:

variable cost would total $80,000

Explanation:

variable cost are cost that vary with production.

10,000 x $8 = $80,000

Answer Link

Otras preguntas

A 20-kg child is tossed up into the air by her parent. The child is 2 meters off the ground traveling 5 m/s. Circle one: KE / GPE / both Show your work for find
Which word correctly fills both blanks in the description below? Meiosis is an early step in sexual reproduction. In the process of meiosis, pairs of __________
Feeling sorrow and pity as you read the words of chief joseph is an example of a. the tone of the speech. c. the emotion of the speech. b. a response to the
lea spent $13 on a magazine and two candy bars. If the magazine cost $7, then how much was each candy bar?
A canopy of water once shielded man from the suns radiation?
What can you infer about the people of ancient india from this statemant
which custom eventually became part of the constitution as the 25th amendment
What two purposes did the St. Lawrence River serve? trading routes access to the Atlantic Ocean a home for Richelieu a territory for the Choctaw
Which best explains how Mrs. Sowerby contributes to the resolution of the novel's conflict? She tends the garden to bring it back to life. She becomes a new mot
Which BEST describes a horizontal stretch? A) The graph is compressed toward the y-axis. B) The graph is stretched away from the y-axis. C