candybucks956 candybucks956
  • 18-07-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this question please.

Can someone help me with this question please class=

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-07-2020

Answer:

25.38 pounds for three roll

Step-by-step explanation:

Find and then compare the unit prices:

9.21 pounds per roll

25.38 pounds for three rolls =>  8.46 pounds per roll

42.85 pounds for five rolls  =>  8.57 pounds per roll

Conclusion:  25.38 pounds for three rolls corresponds to the lowest (cheapest) unit price and is thus the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is a noun? The music they’re playing is loud. A. they’re B. playing C. loud D. music
22.5%in to a fraction
b - (- 7) =-1 what is b?
In "Mami and Papi," when Negi is bitten by termites, what does Mami's reaction show about her character? A. She is indifferent to what happens to her daughter.
the different names for the different ways the moon can look from the earth
Which word correctly completes the sentence? My favorite tropical __________ fins almost seem to glow in the water. A. fishs' B. fishes C. fish's
jade ran 6 times around her neighborhood to complete a total of 1 miles. How many time will she need to run to complete 5/6 of a mile?
Julie wrote the rate $108 in 6 weeks as a unit rate.Find her mistake and correct it.
what name is givin to a 60th of an hour
A motorboat takes 5 hours to travel 200 km going upstream. The return trip takes 4 hours going downstream. What is the rate of the boat in still water and what