ikeem757 ikeem757
  • 19-07-2020
  • Mathematics
contestada

Fred bought 4 bags of rice. Each bag contained
2/11
kilogram. How much rice did Fred buy?
11
kilogram​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-07-2020

Answer:

8/11 kilogram

2/11 x 4 bags = 8/11

Hope this helps

Step-by-step explanation:

Answer Link
aizahm23
aizahm23 aizahm23
  • 29-09-2020

Answer:

Fred bought four bags of rice. Each bag contained StartFraction 2 Over 11 EndFraction kilogram. How much rice did Fred buy?

8/11  kilogram

Answer Link

Otras preguntas

A net force of -1,000 Newtons is delivered to the object over a time of .02 seconds. Calculate the new velocity of the object.
Shelley compared the number of oak trees to the number of maple trees. she counted 9 maple trees to every 5 oak trees in the beginning of the year. at the end o
THE EFFECT OF THE DEPLETION OF THE BUFFALO HAVE ON NATIVE AMERICANS.
convert 42/30 into a percent and decimal.
What is the unit rate for 540 calories in 90 minutes?
Jordan paid $11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches. Find the cost of a pear. Find the cost of a peach.
Which choice uses a semicolon correctly to join two independent clauses? A)In the morning; I go jogging. B)Skiing is fun; but snowboarding is better. C)My s
In "Young Pablo Casals," which best describes Casals? A.pessimistic B.cocky C.sheltered D.ambitious
Jeremy is 4 years older than 2 times the age of his cousin. At the same time, Jeremy is 20 years younger than 4 times the age of his cousin. Whats are the ages
how do you turn 3.5 into a fraction