joneskeira07 joneskeira07
  • 18-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 3 liter bottle of juice costs $5.70
What is the unit price for 1 liter of juice?

Respuesta :

theblxckpxrxderbx
theblxckpxrxderbx theblxckpxrxderbx
  • 18-08-2020

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Divide 5.7 by 3 to get your answer.

[tex]\frac{5.7}{3}[/tex] = 1.9

Answer Link
pukwedgieamerica
pukwedgieamerica pukwedgieamerica
  • 18-08-2020

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

First, write out what you know.

So, you know that you have 3 liters.

Together, they cost $5.70.

You want to know the unit price, for 1 liter.

Therefore, you would divide $5.70 by 3:

[tex]\frac{5.70}{3}=\frac{1.90}{1}=1.90[/tex]

This means that the unit price, for 1 liter of juice, would be $1.90.

Answer Link

Otras preguntas

How do I round 31732.441804 to the nearest dollar?
Classifying polynomial expression.
HelpppplzzzzzzzzzzzzzDecide if the following statement is correct or incorrect. Amercain football & European football are the same. Correct Incorrect​
1/6(x+6)=11 whats the x??
How do you identify and make sense of conflicting viewpoints in text?
square root of 16384 in long division method​
What is the main idea of “Freedom’s Voice”?
Occipital and parietal lobes do?
There are 25 questions in a quiz, every correct answer scores 3 points, every incorrect answer loses 2 points, A question not answered scored 0 points, is it po
How much money should typically be put into your emergency fund? A. One paycheck B. One month of expenses C. 1-3 months of expenses D. 3-6 months of expenses