goselle
goselle goselle
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Coffee is on sale for $7.99/lb.
If Callie buys 1.5 pounds of
coffee, how much will it cost?

Respuesta :

2024flattk
2024flattk 2024flattk
  • 16-09-2020

Answer:

$11.99

Step-by-step explanation:

7.99/2 = 3.995

3.995 rounds up to 4

7.99 + 4 = 11.99

Answer Link
richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 16-09-2020

Answer:

11.99 is the answer

Answer Link

Otras preguntas

4. If someone is following you too closely, what is the best way to lose a tailgater? A. Speed up and leave the tailgater behind. B. Slow down or pull off the r
A photon with a frequency of 5.02 × 1014 hertz is absorbed by an excited hydrogen atom. This causes the electron to be ejected from the atom, forming an ion. Ca
Which visual aid best pinpoints precise amounts
How can you tell if an element has been reduced? A. The number of its electrons has not changed in the reaction, B. It has a positive oxidation state in the pro
Why was Huey Long more successful in his campaign for governor of Louisiana in 1928? Check all that apply. He ensured all citizens in Louisiana were taxed equa
physical classes are better than online class​
Functions should contain only the code that performs a single task. O True O False
A man earns$140 in 5 day week. What is his pay for 3 days?​please this is ratio and proportion
a. Develop a probability distribution for x b. Compute the expected value of x c. Compute the variance and standard deviation for x d. Comment on what your resu
What is the scale factor of this dilation? not drawn to scale