mariana6449
mariana6449 mariana6449
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada


Can someone help btw I have to show work

Can someone help btw I have to show work class=

Respuesta :

ryancjohnson837
ryancjohnson837 ryancjohnson837
  • 16-10-2020

Answer:

$0.28

Step-by-step explanation:

1.12/12=0.93333333

0.93333333x3=.28

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-10-2020

Answer:

The cost of 3 eggs is $.28

Step-by-step explanation:

We can use unit rates to solve

$1.12/ 12 = .0933333333 is the cost of 1 egg

Multiply by 3 to get the cost of 3 eggs

.0933333333  *3 = .28

The cost of 3 eggs is $.28

Answer Link

Otras preguntas

What two ideas from geology were important to Darwin's thinking
the perimeter of a square field is 272 yards. How long is each side?
Process in which minerals fill in pore spaces of an organisms tissues.
If 80 pounds of seed costs $96, what would be the costs of 300 pounds of seeds
A marble statue has a mass of 6,200 grams and a volume of 2,296 cm3. What is the density of marble?
Explain why diesel engines don't use spark plugs.
how did most Americans feel about roosevelts destroyers for bases deal?
Which of the following patterns of inheritance describes interactions between multiple genes? A. Epistasis B. Sex linkage C. Codominance D. Simple dominance E.
how did most Americans feel about roosevelts destroyers for bases deal?
Determine the given pair of lines of parallel, perpendicular, or intersecting. 1. Y=7/3x _8 and Y=7/3 x + 3 2. Y=2x _ 1 and _x + 2y=6 3. Y= 5/2 x_17 and Y= _5/2