gogamerdarkbloods
gogamerdarkbloods gogamerdarkbloods
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 cans of beans cost $6.84. what is the cost of ONE cost of beans?

Respuesta :

ryancjohnson837
ryancjohnson837 ryancjohnson837
  • 16-10-2020

Answer:

$0.57

Step-by-step explanation:

6.84/12=.57

Answer Link
jaydenwheelihan45 jaydenwheelihan45
  • 16-10-2020
Answer:1 can of beans=57 cents

To get this answer divide the cost of 12 beans (6.84) by the amount of cans(12)
Answer Link

Otras preguntas

In this question you will be matching the premises or conclusion correctly with the statements to construct a sound syllogism. Copy each statement below. Next
Mona Lisa is a 16th century portrait painted by Leonardo da Vinci during the Italian Renaissance. The work is owned by the Government of France and is on the
Conjugate the following irregular verbs in the simple present tense (Indicative). 6. tener (to have) 7. tener (to have) 8. venir (to come) 9. venir (to come) yo
please help 10 points and first is the brainlyistt
If line AB = 3 centimeters, and line BC = 4 centimeters, which does line AC equal?
Help me please thanks
With Santiago's left hand cramped into a claw, why does he choose not to cut the marlin loose? A. He is tenacious and unwilling to give up. B. He can't reac
The donkey and the elephant represent which of these
what are the men and women doing in the mural
explain how lincoln approached ending the civil war both practically and idealistically in the gettysburg address and the emancipation proclamation