22prios 22prios
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

nikooa buys a bouquet of 8 sunflowers for $18.

What is the cost of 1 sunflower?

Respuesta :

ellksm ellksm
  • 16-10-2020
1 sunflower costs $2.25

you divide 18 by 8
(the total costs by the number of flowers)
Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 16-10-2020

Answer: The cost of one sunflower is $2.25

Step-by-step explanation:

To find the cost o 1 sunflower, divide each unit's value by 8. To get from 8 flowers to 1 you will divide 8 by 8.   Now we have to divide the money by 8 as well.  

18/8 = 2.25  

This means the cost of one sunflower is $2.25

Answer Link

Otras preguntas

-(7c-18)-2c>0 solve the inequality and please show your work
what is the answer is 5p -8=1+ 5p -9
can anyone help me on #8 ? inverse variation or direct variation? and is #9 right I belive it is
the regular price of a stellar 9 video game is 44.50, but it's on sell for a 30% discount , what's the discount , what's the sale price?
Joseph drives 125 miles in 2 1/2 hours at the same rate how far will he travel in 6 hours
jacob used 1/7 of liter of water to fill 1/9 of the fish aquarium. how many liters of water are needed to fill the aquarium
For 9x+25=88, Deens wrote the situation "I bought some shirts at the store for $9 each and received a $25 discount. My total bill was $88. How many shirts did I
3x~6y=~3 2x+4y=30 Elimination using multiplication
There are 700 students at Washington High School. You survey 75 randomly selected students and find that 60 plan to go to collage after graduation. How many stu
what is 2y+3=3 (y+7)