wishlive22
wishlive22 wishlive22
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression "p dollars for every q items" describes a unit price, which statement must be true? p=1 p=9 q=1 pg= 1​

Respuesta :

coreyidkp
coreyidkp coreyidkp
  • 17-03-2021

Answer:

p = q

Step-by-step explanation:

Answer Link
ramonajohnson1977
ramonajohnson1977 ramonajohnson1977
  • 04-10-2021

Answer:

the answer is q=1

Step-by-step explanation:

I did the quiz

Answer Link

Otras preguntas

the measures of an exterior angle and the adjacent interior angle add p to 360 because they form a linear plane?
can you tell me what Is Syntaxis?
Rationalise:(1)              4/(2+root3+root7)(2)              4/(2root3+root5)
The greatest common factor of 3m2n + 12mn2 is
Which microscope did Robert Hooke use to study tree bark
The width of a rectangle is 4 less than half the length. If represents the length, which equation could be used to find the width, w?
what is reflective writing?
Ions are electrically charged particles that are formed when certain compounds are dissolved in water. These solutions will conduct electricity. The Swedish sc
what is an appositive?
why it is that evaporation causes cooling,but boiling causes heating?