brattybaby386 brattybaby386
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lianna is buying 10 apples for $6.50. What is the unit price per apple?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-10-2020

Given :- [tex]\sf Lianna\: buys \:10 \:apples\: for \:\$ 6.50 .[/tex]

To Find :- [tex]\sf The\: unit \:price \:of \:each\: Apple .[/tex]

Answer :- Its given that cost of 10 apples is $6.50 .

So, by Unitary method , we can solve this ,

→ Cost of 10 apples is $ 6.50.

→ Cost of 1 apple will be [tex]\sf \dfrac{\$6.50}{10}[/tex]

=[tex]\red{\bf \$0.65}[/tex]

Hence the required answer is $0.65.

Answer Link

Otras preguntas

Given two areas with equal sunlight and available water. Area I has a high amount of atmospheric carbon dioxide while Area II has a low amount of atmospheric ca
Bella bought packs of stickers to give to her friends. Each pack costs $4. She spent a total of $12 on stickers. How many packs did she buy?
Simplify b ( a + b ) - a ( a - b ). a2 + 2 ab + b2 a2 - 2 ab + b2 - a2 + 2 ab + b2 - a2 - 2 ab - b2
how many square feet are 1132 in
Please I need help on this
how many servings are in 2 quarts container?
Given g(x) = 3x – 3, what function h(x) would represent a downward shift by two units? A) h(x) = 5x – 3 B) h(x) = x – 3 C) h(x) = 3x – 1 D) h(x) =
Please help asap 18 pts + brainliest to right/best answer
The author writes, “And your daily life would be filled with things blinking, beeping, and blurping wherever you go.” What literary device does this line contai
Identify the two statements that contradict each other. A.