pinkslimer1708
pinkslimer1708 pinkslimer1708
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. What is the cost of oranges, in dollars per orange?

Respuesta :

drakebrodsky
drakebrodsky drakebrodsky
  • 16-10-2020

Answer:

$0.62.

Step-by-step explanation:

Answer Link
HatfieN4995
HatfieN4995 HatfieN4995
  • 16-10-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

You'd find the answer by dividing 5 by 3.10, so it would look like this: 3.1/5

Your answer would be $0.62

Answer Link

Otras preguntas

Is ro a prefix and if so what does it mean?
why does every human measurement have uncertainty associated with it? Why must we manage the uncertainty during calculations?
je ne ____pas italien
how does syntax affect setting? by revealing the author s purpose in writing nonfiction by creating a specific description of the time and place by making descr
What happens after Vivien reveals the identity of her beloved to Guenevere in King Arthur's Socks: A Comedy in One Act?
If a microscope has an ocular with a 5x power and has objectives with powers of 10x and 50x what is the total magnification of low power and high power?
a parallelogram has side lengths of 7 inches and 11 inches find the perimeter
marine science sascha notices that sweat sticks to her arm and takes some time to fully dry. what property of water prevents the sweat from drying at a faster r
What word describes the equal shares of this shape
After King Henry VIII's rule, most people belonged to which church?