SxmplyFlxrel
SxmplyFlxrel SxmplyFlxrel
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Five bags of chips cost $7.

1. What is the price per bag?
2. At this rate, how much will 8 bags of chips cost?

Respuesta :

luis42069
luis42069 luis42069
  • 16-10-2020

Answer:

1. $1.40 2. $8.40

Step-by-step explanation:

1. 7 divided by 5 is 1.4

2. 1.40 plus $7 equals $8.40

Answer Link
Hilliard2635 Hilliard2635
  • 16-10-2020

Answer:1 bag=$1.04

8 bags=$11.02

Step-by-step explanation:

Divide 5 by 7. You will get 1.4, which equals 1.04 in money. That times 8 equals 11.02

Answer Link

Otras preguntas

compare the economic system of Japan, Germany, France, and south Korea to the u.s. free enterprise system
what does the phrase tampered with mean
Which sentence does not contain any punctuation errors?   A. This is a familiar story; it needs no introduction.
Which group of organic compounds contains fatty acids? A. carbohydrates B. lipids C. nucleic acids D. proteins
What is Athena's Weakness
what is called to pass into a solution; to reduce to liquid form
a spinner marked with four sections blue, green, yellow, and red was spun 100 times. find the experimental probability of landing on green
How did the division of Europe between Catholicism and Protestantism affect the distribution of religions in the new world?
compare area to perimeter
How do I write two hundred fifty million in expanded notation using powers of ten