graciepelizondo graciepelizondo
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells cheese for $0.48 a pound. What would be the price for 6 pounds of cheese?

Respuesta :

ace0023 ace0023
  • 16-10-2020

Answer:

$2.88

Step-by-step explanation:

0.48×6=2.88

os the right answer

Answer Link
aveodell aveodell
  • 16-10-2020
$0.48 x 6 pounds = $2.88
Answer Link

Otras preguntas

find equivalent ratio for 18:27 = 16:_
3 physical properties i could use to organize a set of cookware
express the recurring decimal 0.281 as a fraction  in its simplest form. ( the '81' are the only two recurring)
What Is 0.15 on the number line
Write a paragraph explaining the effect of surface area on the rate of reaction. Also do he same for a catalyst. Mention the collision theory and draw diagrams
A pair of jeans that originally costs $42 is 25% off.Find the sale price.ASAP PLZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If heroes are a reflection of "who we are as a culture and as people," what does King Arthur reflect? What traits does he show that Western society values?
Solve the equation and check your answer. 3-5b+2b=-2-2(1-b)
which map is best to show one continent and why?
17/50 what is 17/50 in percentage and decimal?