rosalyn1785 rosalyn1785
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Look at image Please help I’m struggling

Look at image Please help Im struggling class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-10-2020

Answer:

.75 per 1 apple

Step-by-step explanation:

A unit rate has only 1 of the item in the denominator

12 apples and 4 apples are not 1 of the item

$.75/ 1 apple is a unit rate

Answer Link
whitney18b
whitney18b whitney18b
  • 17-10-2020
.75 an Apple

have a good day
Answer Link

Otras preguntas

I'll give a brainliest PLZ HELPP ​
Explain how to graph x=5
Why is so little of the energy passed on?
I WILL MARK YOU BRAINLIEST JUST PLZ HURRY What is the rule to find the value of the missing term in the sequence in the table at the right? justify your answer​
Most of Earth's atmosphere is made up of nitrogen gas. Nitrogen can also exist as a solid, liquid, or plasma. Four samples of nitrogen are each in a different
What is the most important external stimulus needed for a plant to carry out photosynthesis? A. Sunlight B. Soil C. Fertilizer D. Warmth
if x=2,y=-3 and z=4, find the value of: 3xy/2z
why would the community benefit from businesses acting ethically​
A 40-gram block of copper at 95*C is placed in 105 g of water at an unknown temperature. After equilibrium is reached, the final temperature of the water is 24*
may someone help me get the answer and show the work please :)