239mel 239mel
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 16 pizzas cost $84.80, how much will 12 pizzas cost in dollars?

Respuesta :

chilibeans1776
chilibeans1776 chilibeans1776
  • 16-11-2020
I think it would be 63.60 dollars
I took 84.80 / 16 and got 5.30
Then took 5.30*12 and got 63.60

Hope this helps
Answer Link
Stevyn
Stevyn Stevyn
  • 16-11-2020

Answer:

The 12 pizzas cost  63.6$

Step-by-step explanation:

So we get 84.80 divided by 16 which is equal to 5.3

So that's mean 5.3 is the price of 1 pizza

and here they are asking how much 12 pizzas would cost

which mean that we need to get 5.3 multiply by 12 which is 63.6$

So in conclusion 12 pizzas will cost 63.6$

Answer Link

Otras preguntas

any facts about civil right movement
How can declining diversity cause extinctions?
Which statements about the value of the digits in the number 1,111,111 are true? Choose all answers that are correct. A. The digit in the hundred thousands plac
The Vikings decended from which Race?
18a+-2a+-10a + -10b+12b+6b
how to solve 4/9=28/x in two methods
> , < or = -31/8 ____ -3.92 Which one is greater
Which US region is most often considered a historical center for finance, medicine, education, and commerce?
The chief reason a person becomes a supervisor is A. personality. B. confidence. C. work-related knowledge. D. motivation.
80% of what number is 16? a. part= b. total= c. percent= d. write and solve the proportion