karolyn45 karolyn45
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter compra 8 limones por $6. Cada limón tiene el mismo precio.
¿Cuál es el costo de 1 limón?

Respuesta :

Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 16-11-2020

Respuesta:

Cada limón cuesta $0.75

Explicación:

$6 ➗ 8 limones = $0.75 por limon

Espero que esto ayude. Lo siento si está mal.  Eres amado y eres hermoso/guapo

-Bee

Answer Link

Otras preguntas

John is twice as old as her sister Jane. Four years ago, John was three times as old. What is John’s current age?
An analogy from civil disobedience
Six years ago Anita was P times as old as Ben was. If Anita is now 17 years old, how old is Ben now in terms of P ?
When an alkaline earth metal, M, reacts with oxygen the formula of the compound produced will be a. M₂O b. MO c. M₂O₃ d. MO₂ e. M₃O₄
Name the 4 realms of the earth .
An element X belongs to 4th period and 17th group. Write the formula of the compound formed when it reacts with Y( atomic no.-13, mass no.27.)
Solve the equation using the quadratic formula : x^2-10x+25=18
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9
John is twice as old as her sister Jane. Four years ago, John was three times as old. What is John’s current age?
The Mulraney's home has 2,550 square feet of living space. A contractor is building an addition to their home that will increase the square footage by 8%. What