mms1675 mms1675
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A twelve pack of Orange Crush is priced at $3.00. What is the unit rate or the price per soda?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-11-2020

Divide price by quantity:

3.00 / 12 = $0.25 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Please answer #3 its due tomorrow lol
The relationship between coping and a stressful event is a _____ process.
Litre bottle of water she drinks 375 millilitres how much left
what does buying on the margin mean
What is ‘de-industrialisation’? What was its impact on the Indian Economy during the colonial period?
What mountains protected rome from the north for at least 6 months each year while the mountains were covered in snow?
Mary has a type blood. her son bill has type ab blood which blood types does bills dad have if he is homozygous for blood type?
Determine the ordered pair that satisfies the equation, -5x - 6y= -8.
what is the length of AE, given that AC=24 and figure ABCD is a parallelogram?A. 12B. 6C. 24D. 3
A 2-meter high wave with a wavelength of 100 meters and period of 20 seconds would be moving how fast?