skoutsivitis skoutsivitis
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Lemons are sold in bags of 6 lemons for $4. If you bought 24 lemons, how much would you spend?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2020

Answer:

You would spend $16 for a 24 lemons.

Step-by-step explanation:

There are 6 lemons in each bag.

24 lemons / 6 lemons = 4 bags

4 bags x 4 dollars = 16 dollars.

I hope this helped you! If it did, please consider rating, pressing thanks, and giving my answer Brainliest. Have a great day!

Answer Link
Shamaila
Shamaila Shamaila
  • 16-11-2020

Answer:$16

Step-by-step explanation: 6 lemons are $4

1 lemon is $(4/6)

24 lemons are $(4/6*24) or $16

Answer Link

Otras preguntas

find the value of x. m2= x + 131
The electromagnetic spectrum contains many types of _____ A:waves B:objects C:particles
Match the human activity with how it intensifies the greenhouse effect . (Sorry couldn’t get a better photo)
What is the meaning of the word craning as used in this sentence? A) to become apathetic B) to hoist, lower, or move C) to stretch, strain, or extend D) to b
Simplify (1+3a)+(a^2–2a)
If x = 3- 2 square root 2 , find the value of x square - 1 by x square.
WILL MAKE BRAINLIEST IF YOU ANSWER IN 10 MINUTES
Help solve these please 1.w + 10 = 25 2. 7.2 + b = 12 3. 5.3 + s = 15 4.p + (-25) = -10 3. m + (-1.6) = -4.8
Solve for x 4x^2=4x-1
A plant uses the energy from sunlight to create oxygen and glucose from carbon dioxide and water which statement is true about the changes that have occured