rachelle09h rachelle09h
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Six ice cream cones cost $16.50. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

SkylinWest0432
SkylinWest0432 SkylinWest0432
  • 16-11-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

One icecream cone costs $2.75, so two would cost $5.50.

Answer Link
AbbyWinterHeartS7
AbbyWinterHeartS7 AbbyWinterHeartS7
  • 16-11-2020

Answer:

$5.5

Step-by-step explanation:

--Use division

16.50 ÷ 6 = 2.75

--Then multiplication

2.75 x 2 = 5.5

It costs $5.5 to buy 2 ice cream cones.

Answer Link

Otras preguntas

pls help me i’m confused
help me pls i’m stuck
Explain the impact Plessy V. Ferguson had on civil rights in the south.
If 5.5 milliliters is 55% what is 45%?
Karina is 15. Her brother, Hector, is less than half her age. Write an inequality about Hector's age​
Find the missing length indicated. Show ur work
i need help please Points A, B, and C are collinear and B lies between A and C. If AC = 48, AB = 2x + 2, and BC = 3x + 6, what is BC?
Can somebody help me out I will give you points if you get it right
Can yall help me pls because this is for a grade and i could really use an 80
How many U.S states are located entirely North of the 40 degrees N line of latitude