solowflower
solowflower solowflower
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs $6.48. What is the price per cup?

Please hurry

Respuesta :

armier19
armier19 armier19
  • 16-11-2020

$0.81 per cup.

There are 4 cups in a quart, so there are 8 cups in total . $6.48 ÷ 8 = $0.81

Answer Link
usernameisthis usernameisthis
  • 16-11-2020

Answer:

$0.81 per cup

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is Mongolia's nickname? Why?
I lost my English book what do I do?
When an alkaline earth metal, M, reacts with oxygen the formula of the compound produced will be a. M₂O b. MO c. M₂O₃ d. MO₂ e. M₃O₄
Kim and Courtney share a 16-ounce of box of cereal.  By the end of the week, Kim has eaten 3/8 of the box, and Courtney has eaten 1/4 of the box of cereal.  Wha
find the zeros of the function h(x)=x^2-5x-50 by factoring
define judicial review
express 8 square roots of -65 in terms of i
What are the different types of erosion?
How do you solve 4x-7=2x+15
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9