shakakqk67 shakakqk67
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for $2.98 per dozen. A teacher bought 288 pencils for his classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2020

the anser is $71.52  

Step-by-step explanation:

divide 288 by 12 than multiply by 2.98

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP I NEED IT NOW Choose all the answers that apply. Sex-linked disorders _____. affect males more than females affect females more than males can be car
Which of the following parabolas opens up?
What is the cube root of -729a9b6
I NEEED THE ANSWER ASAP which of the following describes the link between u.s. foreign policy and the rise of Islamic extremist leaders in Afghanistan during th
Which statement describes an endocrine function rather than an exocrine function? A. Salivary glands release saliva into the mouth. B. Sweat glands release swea
When a resistor with resistance R is connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each
What were the three outstanding events in 1619 that had a great influence on the colonies? Representative government came to America. The first slaves were brou
A charge on imported goods is known as what kind of tax? income excise personal
What was the purpose of the federal reserve act
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1?​