papperceeday
papperceeday papperceeday
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 16 oz. latte costs $3.75. If they are sold at the same rate, how much would a 24 oz. latte cost? Round to the nearest tenth.

Respuesta :

TiniGigi
TiniGigi TiniGigi
  • 16-11-2020

Answer:5.62

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line passing through the point ( - 4 , 3 ) and slope 8.
Which relationship is always true for the angles x, y, and z of triangle MNP?
Multiply: 4(−5 2/3) Enter your answer as a fraction in simplest form, like this: 42/53
Write an equation with a slope of -7 and a y-intercept of (0,4)
Can anyone help me solve this question
1. Describe the types of people onboard the Mayflower. What were their reasons for making the journey? Why might they have had different interests?
Read the passage. "If a man buys a piece of land which is sacred, religious, or public, such as a forum or basilica, knowing it to be such, the purchase is void
On the report evaluation, the teacher wrote, "Good idea, but you didn’t test your hypothesis." What do you think the teacher meant?
When does the northern hemisphere have the coldest climate
When did George Washington cross the Delaware?