emoney262009
emoney262009 emoney262009
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

The teacher prepares a tour. Its cost is $246 for her and 5 people to take a day-long guided tour of the Eveglades. How much does the guided tour cost per person, the unit rate?

a
$246
b
$6
c
$24.60
d
$41

Respuesta :

djwhitewolf
djwhitewolf djwhitewolf
  • 16-11-2020

Answer:

its either C or D :)

Answer Link

Otras preguntas

Describe the policy of appeasement and it emboldened Hitler leading up to World War II
the  expression lod3 (8-x) is defined for all values of x such as
George Grenville viewed the Stamp Act primarily as a means to?
What are the next four multiples of the fraction 3/5?
which one of the following sentences contains a predicate adjective? A. I bought my lunch for the first tim this year. B. The teacher appeared angry when Dave
which one of the following sentences contains a predicate adjective? A. I bought my lunch for the first tim this year. B. The teacher appeared angry when Dave
Yoshi and Rana serve muffins. There are 3 muffins with nuts. 1/6 of the muffins have nuts. How many muffins do they serve in all?
How is the behavior of waves affected by a medium?
What percent of 1270 is 375?
1.30% of what number is 96? 2. 63 is 15% of what number?