tollsantiago003 tollsantiago003
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 scarves is $63.75. What is the unit price?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-11-2020

Unit price = total price / total quantity

Unit price = 63.75 / 5

Unit price = $12.75

Answer Link
sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 16-11-2020
The unit price is 12.75 you take the number all the scarves cost (63.75) and divide it by the number of scarves (5) so 63.75/5= 12.75
Answer Link

Otras preguntas

What did Iceman have with him that scientists think could have been used for antibiotics? A. flint knife B. pine and alder pollen C. mushrooms D. flecks of whea
Which expression is equivalent to 3.2y-1/3+(-7y)+2/3 A. -10.2y+1/3 B. -3/8y+1/3 C. -3 7/15y D. -3y
who's good in french, please help me ​
Five years ago the population of Washington was 0.7 million. It has now grown by 165 000. What is the population now?
You are focusing on creating a timeline. Which writing trait are you using? Conventions Voice Ideas Organization
Which innovation gave the Sumerians an advantage in war? A. Iron B. Bronze C. Cuneiform D. Irrigation
can someone help me answer this I don’t get it. thanks if u help me :)
What role dose the government take in capitalism
can someone help me asapp !!!!
Please give me the correct answer.Please help me.I don't understand this.​