wgilliar5713 wgilliar5713
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Luka wants to buy peaches and a watermelon . Peaches cost $2.99 a pound, and watermelon costs $4.50. he has $15.00 to spend

Respuesta :

myliebook myliebook
  • 16-11-2020

Answer:

2.99: 3   4.50: 5

Step-by-step explanation:

5 plus 3 equals 8.

If he has 15.00 to spend he would get 7 dollars as change.

Answer Link

Otras preguntas

When an electron goes from a lower energy state to a higher energy state it _______________ electromagnetic radiation.
How many grams are in 2.61x10^24 molecules of CO2?
Need help with this asap
Estimate 1 3/4+4 7/8 to the nearest whole number.
Hi please answer the question below in the photo, While doing it could you also add your steps to get to your solution in a simple way! Thank you!
HELP AND HURRY!! A point at (28, −50) is reflected over the y-axis. What are the coordinates of the reflected point? Enter your answer by filling in the boxes.
Why is Oceania's history questionable? The Party has altered the records to reflect their version. O The Party has proof of an alternative history. The Ministry
The Girl Scouts collected $90 for charity while the Boy Scouts collected $60. What percent of the total amount was collected by the Girl Scouts?
A community takes action to reduce chemical release at an industrial plant located near a town. Why is it important for the community to take action? 1. to limi
A study of a population of 800 parrots revealed that 2out of every 55 parrots was a yellow-headed parrot. Based on The results of this study how many parrots in