pikachusasha98
pikachusasha98 pikachusasha98
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Rory bought 4 cartons of milk, each having 2 gallons. He paid a total of $28.80 to buy the milk. How much did a gallon of milk cost to Rory?

Respuesta :

ayp70498 ayp70498
  • 18-11-2020

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

First divide the total cost by how many cartons of milk there are multiplied by how many gallons there are in a carton. So it would look like 28.80/4*2 which is 3.6

Answer Link

Otras preguntas

Which events changed Europe and Asia during the late Middle Ages? Choose all answers that are correct. A. Mongol rule weakened across their vast empire. B. Fami
What is greater 3/4 or 11/16? How can you be sure ?
California is part of the larger world region called the what?
how can you find the net force if two forces act in opposite directions?
simplify 12st over 4t
Sudan is omitted from inclusion in the Sub-Saharan region because it
What is superordinate goals?
What is the product of 14,560 x 10? We have to explain how we decided on the number of zeros in the products.
solve for h: p= 62.4h
In sub-Saharan Africa, female genital mutilation is A. most common in northern countries of the region. B. unheard of in Central Africa and Namibia. C. rare in