WhoisMayaaX WhoisMayaaX
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils cost 5$ , how much will 12 pencils cost, I will give brainliest.

Respuesta :

shlokbhatt3 shlokbhatt3
  • 18-11-2020

Answer:

This is a ratio problem.

To start, we can express "4 pencils cost $5" as a ratio:

=> 4 pencils : $5

Since we want to find out how many dollars 12 pencils cost, we see that we are multiplying the "pencils" section by 3, so we have to do the same to the dollar side.

=> 4 pencils * 3 : $5 * 3

=> 12 pencils : $15

Our answer is $15.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Order these numbers from least to greatest
Southerners also had to swear an oath to follow laws that dealt with what issue?
Provide 8 factors that impede business ability of Africans
A displacement reaction happens when a more reactive metal (one that forms positive _____ more easily) removes a ______ reactive metal from a compound.
3. RI.1: Which sentence best shows the author's point of view about Shakespeare's role in the future? A. This is regrettable, for Shakespect seems like one th
Q. Why Marathas were so powerful?​
How does Briggs call Osvaldo’s credibility into question?
The expanded use of water and steam power encouraged factories to locate near urban areas. a. True b. 'False
The bachelor is the brother all musculine to feminine​
1000:150:600 in lowest terms