vhhyfxxfuh vhhyfxxfuh
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jill brought a pound of strawberries for 4.00. What is the price per ounce of strawberries

Respuesta :

clonefirex
clonefirex clonefirex
  • 18-11-2020

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

4.00 / 16 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

HENRY COUNTED 350 LOCKERS IN HIS SCHOOL.HAYLEY COUNTED 403 LOCKER IN HER SCHOOL. WHICH STATEMENT IS TRUE? a:THE 3 IN 350 IS 10 TIMES THE VALUE OF THE 3 IN 403b:
What is 7/10 times 8/21 in simplest form ??
Search results for "A company made $4 million in the second quarter. This is 1/3 more then it made in the first quarter and 4/5 of what it made in the third qua
4 Muffins on each plate. There are 0 plates of lemon muffins. How many lemon muffins are there?a:4b:2c:1d:0
definitions, I Really need help with these... reservation(relating to Indians)=? ghost dance=? treaty=? speculator=? communal=? platform=? P.S. all of these s
Solve using substitution. M = 5p + 8 M = -10p + 3
What is a key motive for many of Harry potter's actions?
The atomic number tells you the number of what in one atom of an element?
what are all the factors for the number 8
how do you solve st+3t=6