giselle62142 giselle62142
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $8.94. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

mfcordone
mfcordone mfcordone
  • 18-11-2020

Answer:

52.15

Step-by-step explanation:

you need to find how much each pint cost by itself so...

8.94 divided by 6 is 1.49

then 1.49 x 35 = 52.15

and that is your answer

Answer Link
maddisonmanning
maddisonmanning maddisonmanning
  • 18-11-2020

Answer:

$52.15

Step-by-step explanation:

i just dived 8.94 by 6 then multiplyed that answer by 35

Answer Link

Otras preguntas

Which equation has no solution?
Can someone help me please
In that year I had had time to become aware of the meaning of all my father's bitter warnings, had discovered the secret of his proudly pursed lips and rigid ca
write the equation of a circle whose center is at the origin and contains the point (7,0)
What was the effect of the illuminated manuscripts on the Byzantine empire
Solve the equation. Check for extraneous solutions. 2[7-7x]=2x+4 A. x =3/2 or x = 5/6 B. x =3/2 or x =5/8 C. x = 5/8 D. x = 3/2
SPANISH 3 ONLY RIGHT ANSWERS PLS BRAINLIEST?? (02.03 LC) Completa las frases con la palabra correcta. Fill in the blank with the correct word. You may copy
Which literary device is used in this sentence from James Joyce’s “Araby”?But my body was like a harp and her words and gestures were like fingers running upon
President Jackson viewed the national bank as blank
how often should you do muscle strengthening exercise