justol840
justol840 justol840
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a store, apples cost $5 for 2 pounds.

Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

24gavinku 24gavinku
  • 18-11-2020

Answer:

$2.50/pound

Step-by-step explanation:

Because if its $5for 2 pounds divide by 5 by 2 to see how much 1 pound costs

Answer Link

Otras preguntas

I need the answer for these. 1a: 1b: 1c:
One of the religious orders emphasizing reason and philosophy is the benedictine order.
Ramon’s is buying boxes of party favors for his sons birthday party. He has to decide how many boxes he should purchase. 28 children will attend the party. If e
Read the following summary of Shakespeare’s Romeo and Juliet. In Romeo and Juliet, the character of Juliet has a dilemma. She loves Romeo and has no conflict
Help please on math plz
round 2 3 5 6 7 4 to the nearest hundred brainly
brainly an electric heating element is connected to a 110V circuit and a current of 3.2A is flowing through the element. how much energy is used up during a per
Which sentence should be revised to reduce wordiness? HELP!!!! A. People don't often consider how thoroughly their activities are monitored and recorded.
Find the y-intercept of the parabola defines by this equation y=2x^2-8x+5
Which value(s) of x makes ƒ(x) = g(x) a true statement?