needhelp209
needhelp209 needhelp209
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 1/2 gallon of milk costs 2.50.How much is milk per gallon?Figure that out any way you can.explain
​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-11-2020

Answer:

1 Gallon of milk = $5

Step-by-step explanation:

1/2 a gallon + 1/2 a gallon = 1 gallon

2.50 + 2.50 =$5

I hope i helped you :)

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from act 2, scene 1, of Julius Caesar. BRUTUS. Kneel not, gentle Portia. PORTIA. I should not need if you were gentle Brutus. Within the bond o
What company was credited with developing the first smartphone?
Algebra 1 please help with 6,7
find m∠G, rounded to the nearest degree
How many chromosomes are we born with?
Question: The backbone of sugar molecules is ___ A. Sulfur B. Oxygen C. Carbon D. Nitrogen
graph the function f(x) = 3√ (x-2+3)
I need help with questions 3
what is the best approximation for the area of this figure?
Describe how energy is transformed in the motor