JohnRossi
JohnRossi JohnRossi
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-Bar Package Of Soap Sells For $4 What Is The Unit Rate In Cost Per Bar?

Respuesta :

liuyuping090104
liuyuping090104 liuyuping090104
  • 18-11-2020

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

If it’s an 8 pack, that is 4 dollars then if you divid, every bar should cost 2 dollars each.

Answer Link
BangChan8
BangChan8 BangChan8
  • 18-11-2020
Each package has 8 individual bars. The package costs 4$. That’s 4$ for 8 bars of soap. Divide by 4 and it’s 1$ for two bars of soap which means
.50 cents per bar of soap
Answer Link

Otras preguntas

maling pasiyang naisagawa sa kaibigan pano ito iwawasto
Evaluating Functions Use the function f(x) = 4 x -1 to answer the following questions
(x, y) = (100, 10); (400, 40); (50, 5); (800, 80) directly proportional or inversely proportional?
necesito hacer estos ejercicios y no recuerdo cómo
Jade travels from home to the gym at a constant speed in 20 minutes. She stays for 40 minutes, then takes 30 minutes to travel home at a constant speed. She tra
what is 4.64379876274486378x7z z is 8.623845
Can someone please help me with - CIRCUIT DEVICES worksheet - i don't know how to do it and it's for tomorrow :( .
h(x) = -log5(x + 5). What are the intercepts and asymptote of h(x)? Explain how to find these using the graph.
You are the school prefect of your school writing the speech you will deliver on your school annual speech and prizes given day
Consider the line y = -6x +1. Find the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through the point (-7, -5). Find the equation of the l