alysham1020
alysham1020 alysham1020
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pete bought a 5-ounce box of cereal for $5.45. What was the cost per ounce?

Respuesta :

stephaniedavilamarti
stephaniedavilamarti stephaniedavilamarti
  • 18-11-2020

Answer:1.108

Step-by-step explanation:5.45 ÷ 5=1.108

Answer Link
lg1056
lg1056 lg1056
  • 18-11-2020

Answer:

0.91743119266

Step-by-step explanation:

5 ÷ 5.45=0.91743119266

Answer Link

Otras preguntas

4 companies that were members of this construction cartel
which event foreshadows the resolution of "The Cask of Amontillado" and creates mystery in the story - Montresor tells Fortunato he has bought a large barrel of
What were the factors that led to the outbreak of the cold war between the US and the Soviet Union?
In both the House and the Senate, bills to allocate funds to government agencies are written by
A CAUSE of the Hundred Years' War was the __________.
Ushabti were created to be placed where? In tombs In home shrines In temples In caves
14. Neither the cars nor the trucks (has, have) new tires. has have
Which of the following tools would be used in schools to adapt teaching strategies to the specific needs of students?
A spinner has the numbers 1 to 4 on it. Probability of spinning 4 is 0.1 Probability of spinning 1 is 0.6 Probability of spinning 2 is the same as 3. What is t
In the past 4 years, a sporting goods store had two yearly losses of $110,000 and $22,000 and two yearly profits of $140,000 and $80,000. What was the net prof