fasonantonio4 fasonantonio4
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

9. A store has a sale on oranges, each pound of oranges costs $0.75. How many pounds of oranges can a customer purchase if they have $6?​

Respuesta :

Rinm Rinm
  • 18-11-2020

Answer:

8 pounds of oranges.

Step-by-step explanation:

6/0.75 is 8.

Answer Link

Otras preguntas

a play divided into large units are called what?
What caused the split between eastern orthodox and roman catholic churches?
What are the general atmospheric conditions behind a cold front?
Question 2 Unsaved Can the set of lengths be the side lengths of a right triangle? 18 m, 24 m, 30 m
Solve: 1/5 y+11=3-3/5 y
The sum of a Number times 3 and 15
Ba-15 what must be visible to law enforcement personnel while operating a pwc?
Which type of feathers are long and extend beyond the body for lift?
What was the name of the first archery club in america?
Who challenged president jackson's stance on the bank of the united states?