cuteflowerana
cuteflowerana cuteflowerana
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells 6 tacos for $5.40. What is the unit rate?

Respuesta :

drakebrodsky
drakebrodsky drakebrodsky
  • 18-11-2020

Answer: 90 cents a taco.

Step-by-step explanation:  To find the rate in this case, we can simply divide the cost by the given number of tacos, (5.4 / 6), yielding .90. Consider marking this answer as brainliest if it helped you out.

Answer Link

Otras preguntas

what does 'back to square one' mean?
List all factor for each number 100. 65. 70
what is the best selling book?
what does it mean to be better 'hands down'?
Gilda walks to the train station. If she walks at the rate of 3 mph, she misses her train by 7 minutes. However, if she walks at the rate of 4 mph, she reaches
How does the electric potential energy between two charged particles change if one particle's charge is increased by a factor of 2?
find each product by renaming one factor as a sum and applying the distributive property of multiplication over addition
for a circle of radius 4 with center (-4, 3). in general form
Why does the world fight over things constantly?
what should i know about pride and prejudice?