graciee628 graciee628
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Help please I don’t get this

Help please I dont get this class=

Respuesta :

zeelbhavsar
zeelbhavsar zeelbhavsar
  • 18-11-2020

Answer:

$2.35 for one video

Step-by-step explanation:

You set up two equations:

$7.50= p + 2v

$12.20= p + 4v

You then set both equal to p

p=-4v+12.20 and p=-2v+7.50

So you can set them equal to each other and solve for v (the cost of one video)

v= $2.35  

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution set of y = x2 + 2x + 7 and y = x + 7? A. {(0, 7), (-1, 6)} B. {(0, 7), (-7, 0)} C. {(0, 7), (1, 8)} D. {(-2, 0), (4, 0)}
When did Chile begin to have a democracy? 1958 1964 1980 1993
Nos layamos el pelo en_________.? A. el jardín B. el baño c. la mesa D. la cocina
Using the Lewis Dot Structure, what does IF6+ look like? I need this as soon as possible tytyy
estoy muy emocionada porque ir al teatro esta noche
7.) The sum of the ages of Kusi and Aboagye is 35 years. Kusi is 5 years older than Aboagye. How old are the two people?
Simplify: b^10/b^2A. b^5B. b^-8C. b^-5D. b^8​
Which of the following is not a benefit of Cornell notes? 1) aid in studying 2) helps you review key ideas writing the summary. 3) should only be used for Engli
5/12 ÷ 3/8divide. write your answer in simplest form​
Describe how one should evaluate products, services,and health information