koenclay koenclay
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts how much would it cost to purchase 7.2 lb of walnuts ​

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 19-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$33.12

you would divide 3.45 by 3 to get 1/4, which is 1.15, then multiply that by 4 to get the cost for one pound, which is 4.6. multiply 4.6 times 7.2 to get your answer of 33.12

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest possible product of a 2 digit number and a 1 digit number?? explain how u know
6 + −28 − x = -2 ------------- x
is the square root of 130 rational or irrational please explain
what is 612.39 rounded to the nearest whole number?
An airport offers two shuttles that run on different schedules.If both shuttles leave the airport at 4:00 p.m.,at what time will they next leave theairport toge
Divide 33 photos into 2 groups so the ratio is 4 to 7
What is 3,256,423,865 rounded to the nearest million
round to the place of the underlined digit624,531463,356
What led to Fidel Castro's rise in Cuba? How did the United States deal with his new regime?
The average of two numbers is 25 and their difference is 8. What are the numbers?