officialkeymoni1 officialkeymoni1
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

2 a) If an ice cream truck is selling popsicles that are 3 for $4.50 how much does each popsicle cost? 2.b)Using your answer from 2a how much would 5 popsicles cost?

Respuesta :

22vj 22vj
  • 19-11-2020

Answer:

$1.50 per popsicle and $7.50 for 5 popsicles

Step-by-step explanation:

$4.50 divided by the mumber of posicles so 3 which is 1.5 them multiply by 5 to get the price of 5 popsicles.

Answer Link

Otras preguntas

A wall of a building is 30 inches wide.Sixteen inches is concrete,10 inches is brick, and 4 inches is limestone . What fraction of the wall is limestone
Which set of ordered pairs is not a function? OA) (4, -2), (-2, 2), (2, -2), (4, 2) OB, (-4, 2), (-2, 2), (2, 2), (4, 2) OC) (-4, 2), (-2,-2), (2, 2), (4,2) OD)
Evaluate the following expression (-3)^-2
Define empathy end explain why it is important for effective customer service.
Verify that the following is a Pythagorean Triple: 105, 233, 208
“Monkeys can climb, Crickets can leap, Horses can race, Owls can seek, Cheetah can run, Eagles can fly, People can try, but that’s about it.” Can you tell me w
The circumference of a circle is 19pi ft. What is the area, in square feet? Express your answer in terms of pi.
explain the term coercion​
2. Given that a function, h, has a domain of -3 sxs 11 and a range of 1s h(x) 25 and that h(8) = 19 and 1(-2) = 2, select the statement that could be true for h
can i have some help?