garciaj06
garciaj06 garciaj06
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

A six-pack of sports drinks cost 4.20. what is the price per drink?

Respuesta :

greerm64
greerm64 greerm64
  • 19-11-2020

Answer:

.70 cents

Step-by-step explanation:

Just divide $4.20 by 6. Hope this helps! God bless.

Answer Link
addinewby
addinewby addinewby
  • 19-11-2020
to find unit rate divide 4.20/6 to get 70 cents

hope this helps and please mark brainliest
Answer Link

Otras preguntas

What is the most likely reason that horses and mountain goat have hooves
When energy from the sun reaches earth, it is not
Solve the following equation. Then place the correct mixed number in the box provided. 5x/7=22
What are linear simultaneous equations?
how do you find the exact value of sin 5π/3? cos180°? tan3π/4?
find product of (2p+7)(3p-9)
Construct the bisector of the following figures :
What was the primary aim of the Christian liberal theology movement? to ban religious ceremonies of American Indians to reconcile modern science with the Bible
Solve the given equation. (Enter your answers as a comma-separated list. Let k be any integer. Round terms to three decimal places where appropriate. If there i
Which term describes the gallery that allows you to customize and format text as a graphic? Pull Quote Text Box WordArt Drop Cap