besidjuu
besidjuu besidjuu
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 19-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1 yard is equal to 3 feet.

since you have 3 yards, it'll be 9 feet.

13.14/9 to get your answer

or $1.46 per foot

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality. 2 - | 2/5x +3 | > 3/5
why is oil such an important natural recorce in the middle east
Which mixture is heterogeneous? A. coffee with milk B. lemonade with ice C. paint D. liquid detergent
In 200 words, identify three examples of figurative language and explain how they relate to the themes of Shakespeare's "Sonnet 73."
When writing a summary, what does it mean to be objective? to include only the most important details to leave out personal opinions to keep statements brief t
Use the distributive property to remove parentheses 2/5(4+10y)
-2b(-7)=11 =============
is the mistake one two three or is their no mistake
What does the article say caused the War in Afghanistan?
The area of the rectangle is 68 square units. Notice that you can divide the rectangle into two squares with equal area. How can you estimate the side length of