allisongozalkowski77
allisongozalkowski77 allisongozalkowski77
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxs of crackers cost $9 st this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-11-2020

$900

..why do I need 20 letters-

Answer Link
brandon24152
brandon24152 brandon24152
  • 19-11-2020

Answer:

20 boxes of crackers would cost 36 dollars

Step-by-step explanation:

Since 5 boxes is 9 dollars

And there are 20 boxes

You divide 20 boxes by 5 and you should get 4

Then with the 4 you multiply that with $9

36 dollars

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

What are the different types of erosion?
Factor the expression.2x2 + x - 15
what part of speech ,inference ,and the definition of the word abominable ?
Rewrite the equation in vertex form: y=x^2-8x+13
What is Mongolia's nickname? Why?
I lost my English book what do I do?
solve for y: 3/4(5x-y)<3
Write a quadratic function in standard form with zeros 9 and -4
What are the half equations that exist in thus reaction: 4Na + O2 --->2Na2O .
find the zeros of the function h(x)=x^2-5x-50 by factoring