BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Regina bought a case of corn for $6.98. The case includes 12 cans of corn. Each can of corn cost approximately $:
A: 0.06
B: 0.58
C: 0.78
D: 1.72
​

Respuesta :

1472282 1472282
  • 19-11-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Divide 6.98 by 12

Answer Link

Otras preguntas

Identify the graphs that represent a linear function. Check all that apply. 814 814 + -8 -4 -4 0 Intro 0 A A co 2 x 100 U -8-4 co m 0 8TY A 4 00 Done 81
AC114 Unit 7 Lab Learning Activity Question 1 of 2 View Policies Show Attempt History Current Attempt in Progress Hale Company Janish Company Valdez Company (a)
Please help me please help me please help me please help me please help me
What material advantages did Columbus claim would result from his discoveries? How might his readers have responded to his claims?
What is the difference between the cash and the hire purchase cost?
What are the angles in a 30°−60°−90° triangle after it is rotated clockwise 45°?
The length of a rectangle is 4 units more than its width. The area of the rectangle is 25 more than 4 times the width. What is the width of the rectangle? A. 9
. El peaje en una carretera cuesta aproximadamente $ 0.04 por milla. Encuentre el costo de una sección de carretera de 43.25 millas.​
Divide 22 into two parts in such a way that 2/3 of one part is equal to 1/4 of the other.
help me pls i don’t know the answer