dhivirreddy dhivirreddy
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas

Respuesta :

cinnamostick
cinnamostick cinnamostick
  • 19-11-2020

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00

Answer Link
Lilcoop09 Lilcoop09
  • 19-11-2020
1.50 a pound if 4 pounds is $6
Answer Link

Otras preguntas

Multiply (x – 4)(x2 + 5x + 6)
What problems affected the South Vietnamese army after the Paris Peace Accords? The troops were spread thin. Desertions reached an all-time high. They had very
Jacob randomly draws two cards from a standard deck of 52 cards. He does not replace the first card. What is the probability that both cards are kings?
Name all the factors of (r+t)(e)
Which events were most responsible for causing the South to secede?
Factor out the coefficient of the variable. 1/3b-1/3
A DVD player that regularly sells for $325 is marked down to $215.75. What is the discount rate?
Which events were most responsible for causing the South to secede?
Australia and New Zealand are among the world’s top producers of ________. steel wheat oil wool
The set of laws that closed the Boston Harbor and prevented the local Massachusetts government from meeting was the __________.